Behçet Saatcı’ya Milas ve Bodrum’dan destek “Nereye gidersen, yanındayız!”

31 Mart Yerel Seçimleri’nde Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağımsız başkan adayı olarak kurduğu ‘Halkın İttifakı’yla 158 bin 424 oy alan Behçet Saatcı, Milas ve Bodrum’da kanaat önderleri ve destekçileriyle buluştu. Behçet Saatcı ile birlikte yürümeye hazır olduklarını belirten kanaat önderleri, seçimi blok halinde hareket eden 40 binin üzerinde HDP oyuyla Osman Gürün’ün kazandığını söyledi.  

 

Seçimin ardından Muğla genelinde teşekkür ve değerlendirme ziyaretlerini sürdüren Behçet Saatcı, ilk olarak Milas’ta kanaat önderleri ve destekçileriyle buluştu. Düzenlenen toplantıda tüm katılımcılara seçim sürecindeki çalışmaları nedeniyle teşekkür eden Saatcı, birbirilerini yeni tanımalarına rağmen kurulan birlikteliğin kendisini çok duygulandırdığını ve mutlu ettiğini kaydetti. Görüş ve önerileri dinleyen Saatcı, Muğla genelinde yapacağı ziyaretlerin ardından, genel bir yol haritası çizerek, planlarını tüm destekçileriyle paylaşacağını söyledi.

 

‘Nereye gidersen, yanındayız’

Seçim sürecinde Saatcı için Milas genelinde çalışmalar yürüten destekçiler ise elde edilen başarının kendilerini gururlandırdığını belirtti. Milas’tan hatırı sayılır oranda oy alındığını vurgulayan destekçiler, birlikteliğin bozulmamasını istedi. Çeşitli platformlarda çalışmaların sürdürülmesini beklediklerini anlatan destekçiler, tüm siyasi ve sosyal projelerde Behçet Saatcı ile birlikte yürümeye hazır olduklarını dile getirdi.

 

‘HDP oylarıyla CHP kazandı’

Behçet Saatcı daha sonra, Bodrum’a geçerek seçim sürecinde destek veren kanaat önderleriyle buluştu. Seçim sürecine ilişkin genel değerlendirmelerin yapıldığı buluşmada kanaat önderleri, blok halinde hareket eden HDP oylarıyla Osman Gürün’ün yeniden başkan seçildiğini kaydetti. Kanaat önderleri, HDP’nin Muğla’daki adayını çekmesinin ardından, Bodrum’da 15 bine yakın HDP oyunun özel haberleşme ağları aracılığıyla CHP’ye kaydırıldığını öne sürdü. Muğla genelinde 40 bini aşkın HDP oyu bulunduğunu vurgulayan kanaat önderleri, Behçet Saatcı ile Osman Gürün’ün arasında görünen resmi farkın HDP oylarından kaynaklandığını vurguladı. Behçet Saatcı’nın Ülkücü geçmişini ön plana çıkaran ve seçim boyunca sponsorlu sosyal medya hesaplarının bu anlaşmaları yapan eller tarafından kasıtlı olarak ortaya çıkarıldığını ve seçimden hemen sonra da kapatıldığını anlatan önderler, dürüstlüğün bir kez daha çirkin siyasi politikalar karşısında kaydettiğini söyledi.

 

‘Algı oyunlarına karşı temiz mücadele vermeye çalıştık’

Değerlendirmeleri nedeniyle tüm destekçileri ve kanaat önderlerine teşekkür eden Behçet Saatcı, seçim sürecinde temiz bir siyasi dil kullanmaya, eleştirilerin ötesine geçmeden bel altı vuruşlar yapmamaya büyük özen gösterdiğini kaydetti. Sosyal medya üzerinden ve hepsi aynı kaynaklardan çıktığı belli olan algı oyunlarına karşı da, temiz bir mücadele vermeye çalıştığını aktaran Saatcı, “Biz sadece daha iyi yönetebiliriz, Muğla’ya daha fazla demokrasi, daha fazla refah kazandırabiliriz” düşüncesiyle hareket ettik. Seçim öncesi bir argüman olarak kullanmaktan kaçındık. Ancak çok güzel projelerle seçime hazırlandık. Daha güzel bir Muğla hayaliyle hareket ettik. Hiçbir siyasi görüşe yakın durmadık, kimseyi ötekileştirmedik. Tüm Muğla’yı ve Muğlalıları kucaklama hevesiyle yürüdük.” dedi.

 

‘Sistem kendini koruyor’

Seçim pusulası nedeniyle kaybedilen oylara bir kez daha dikkati çeken Saatcı, “Türkiye’de 3’üncü bir yol açılacaktı. Bu iş çok farklı bir yere gidecekti. Ancak sitem kendini koruyor ve bağımsız adayların öne çıkmasını engelliyor. Bağımsız Türkiye Partisi’ne giden yaklaşık 18 bin, diğer bağımsız adaya giden yaklaşık 2 bin oyumuz var. Muğla genelinde pusuladaki yerimizi bulamayıp yakın olduğu partiye oy veren seçmenlerden bilgiler geliyor. Bu oranı tespit bile edemiyoruz. Yaklaşık 200 bin oyla seçimin 2’ncisiyiz.” diye konuştu.